Coffee Table Book #3

Coffee Table Book

LOVE ; a powerful emotion, which we all want to feel, has been the inspiration to many artists on their work throughout centuries.

A painter would passionately paint the body of the woman he loves…

A pianist suffering from heartache would compose his best piece…

Mankind wouldn’t be able to obtain such beautiful outcome of artworks if it wasn’t for love.Whether it is poetry, literature, paint or music, none of them would be complete if love isn’t involved in them.  The inspiration to many painters is their lovers, wives or their secret love affairs. The strong love that they feel increases the power of the stroke of their brush and thus, enabling creation of their masterpieces.

Art Historian Juliet Heslewood provides us with the love stories behind the works of great artists such as Raphael, Rodin and Gustav Klimt. In the book, you will find and enjoy the detailed stories of the great artists inspired by love (from the Renaissance era up until the recent past) and their love stories.

This week’s coffee table book recommendation is Heslewood’s “LOVER Portraits by 40 great artists” which is about love in the history of Art. A joyful book in the week of celebration of love!

Lover Portraits by 40 great artists

AŞK; hepimizin ulaşmak için çabaladığı bir duygu olmanın yanında, sanatçılara yüzyıllardır sanat eserlerini oluşmasını sağlayan ilham kaynağıdır.

Aşık olduğu kadının bedenini en tutkulu şekilde anlatır ressam…

Aşk acısı çekerken en güzel bestelerini yapar bir piyanist…

Bu güzel eserlere Aşk ‘ın hissettirdikleri olmadan  ulaşamazdı insanoğlu.Şiirden, edebiyatta, resimden, müziğe konuşurken değinmeden geçemeyeceğimiz tek şey aşk. Ressamların ilham perileri  sevgilileri , eşleri, yada yasak aşklarıdır genellikle. Duydukları aşkın büyüklüğü ile fırça darbelerinin ihtişamı da artar ve başyapıtlarını oluştururlar.

Sanat tarihçisi Juliet Heslewood ‘ un Raphael, Rodin, Gustav Klimt, gibi sanat dünyasına unutulmaz eserler bırakmış sanatçıların yarattıkları eserlerin altındaki aşk hikayelerini bu kitapla bize aktarıyor.Rönesans’dan yakın tarihimize kadar aşıklarından ilham alan müthiş sanatçıları ve onların aşk hikayelerini zevkle okuyacaksınız.

Sanat tarihini Aşk gibi büyülü bir konuyla bize sunan Heslewood’un  ‘LOVER Portraits by 40 great artists’ kitabı bu haftaki kahve masası kitabı tavsiyem. Sevginin ve aşkın kutladığı bu hafta için en güzel kitaplardan biri!

not: Ne yazık ki, kitabın türkçe çevirisi henüz yok : (

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *