Coffee Table Book #5

Marilyn Monroe-A Life in Picture

A beauty icon whom was adored by the entire world.

Her real name was Norma Jean and her stage name was Marilyn Monroe. She was fragile child who wasn’t able to shake off her orphanage years despite her fame and fortune.

Although she had many admirers, because of her beauty and success, she was always on guard due to her fear of humiliation in society. Was she a genuine dumb blonde or was she acting like one really well? Nobody knew the truth.

She always insisted, in her interviews, that she wanted to grow old without any plastic surgeries. Unfortunately, she parted long before she had the chance to age. Even after over 50 years from her death, she still continues to dazzle the new generations with her shining star.

You will witness, up close, the fragile and kind Norma within the sexy and reckless Marilyn in this book. You’ll find the images from her childhood, orphanage years, her initial marriage at the age of 16, and her path to the top via her flashy Hollywood movies through the lenses of famous photographers or her ex-husbands. The photos, which have been selected by Anne Verlhac, are completed with the foreword of David Thomson.

To cut a story short, in this book you will find a very attractive (in every way) and a different woman.

Marilyn Monroe -Quatation

Bütün dünyanın hayran olduğu cesur güzellik ikonu,

Gerçek adıyla Norma Jeane, sahne adıyla Marilyn Monroe kazandığı tüm şöhret ve paraya karşın geçirdiği yetimhane yıllarını hiç bir zaman atlatamamış küçük bir çocuktu.

Güzelliğine ve başarısına hayran olan milyonlar olduğu halde,  en büyük korkusu insanlar içinde küçük düşmek olduğu için insanlara karşı her zaman gardını hazır tutardı.Gerçekten aptal bir sarışın mıydı yoksa gerçekten bunu çok mu iyi oynuyordu? Bunu kimse bilemedi.

Hiç bir estetik ameliyat olmadan yaşlanmayı istediğini röportajlarında dile getirmişti. Ama yaşlanmaya vakti olmadan aramızdan ayrıldı. Ölümünün üzerinden 50 yıldan fazla  geçtiği halde yeni jenerasyonları bile ışığı ile büyülemeye devam ediyor.

Bu kitapta seksi ve umursamaz Marilyn’ın altında nazik ve kırılgan olan Norma’yı daha yakından göreceksiniz. Bebekliği, yetimhane yılları, 16 yaşında ilk evliliğinden başlayıp parıltılı Hollywood filmleri ile zirveye çıkışını ünlü fotoğrafçıların yada eşlerinin objektifinden göreceksiniz. Anne Verlhac tarafından yapılan çarpıcı resim derlemeleri, David Thomson’un önyazısı ile buluşuyor.

Kısacası bu kitapta her haliyle çekici ve herkesten farklı bir kadını bulacaksınız…

Marilyn Monroe - A Life in Pictures - 2

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *